SKU: Routers / Mesh Systems6854175162414 Categoría:
Descripción
GT-AX11000 Pro Tri-Band WiFi 6 gaming router, 2.5G port, 10G port, enhanced hardware, ASUS RangeBoost Plus, 5.9 GHz, Triple-level game acceleration, free network security and AiMesh support
  • High-efficiency WiFi 6 – Ultrafast WiFi 6 tri-band boosts speeds up to 11,000 Mbps, with 160 MHz channels for better efficiency and throughput
  • Expanded coverage – Exclusive ASUS RangeBoost Plus improves signal range and overall coverage
  • Extreme quad-core CPU power – High-performance WiFi chipsets and 64-bit 2.0 GHz quad-core CPU take wireless signal processing to the next level
  • Expanded UNII4 spectrum – Additional high-power 160 MHz channel in 5 GHz increases backhaul capacity of the Mesh network
Primed and ready for battle
Flexible network ports functions
Built for performance and efficiency
The GT-AX11000 Pro is powered by a 2.0 GHz quad-core 64-bit CPU, giving it the performance to handle even the most demanding gaming network. It increases maximum network throughput by up to 18% for lightning-fast data transfers, accelerating and optimizing your gaming experiences.
Expanded Coverage with RangeBoost Plus
Whole-Home coverage
Expanded UNII 4 Spectrum
The GT-AX11000 Pro has been upgraded to support an expanded UNII 4 spectrum featuring a high-powered 160MHz channel on the 5GHz band. This increases the backhaul capacity of the mesh and improves signal efficiency for roaming and coverage.
Due to regulatory restrictions, the expanded UNII-4 spectrum is only available in some regions/countries. The 160MHz bandwidth may be unavailable in the 5GHz band in some regions / countries due to regulatory restrictions.
Triple-level Game Acceleration
Boost your game with one click
Minimize lag and latency for wireless network gaming with just a tap on the ASUS Router app.
Three-Step Port Forwarding
Complete Security for Everyone
Make Free WiFi Secure, Wherever You Are
Management
IPv6
MU-MIMO
UTF-8 SSID
Guest Network
Maximum Guest Network rule_
2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3
Guest Network Connection time limit
WPS
Wi-Fi MAC address filter
Maximum MAC filters_ 64
Wireless scheduler
Airtime fairness
RADIUS Server
Universal beamforming
Security
WiFi Encryption_
WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal, WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System
Guest Network Encryption_
Open system, WPA/WPA2-Personal/WPA3-Personal
AiProtection Pro_
Router Security Assessment
Malicious site blocking
Two-Way IPS
Infected Device Prevention and Blocking
Parental Control_
Customized Internet schedule
Max profile_ 64
Maxcontent filter rule_ 64
DHCP
DHCP Server
Port/NAT Forwarding
Yes
Maximum port forwarding rule_ 64
VPN Support
VPN Client L2TP
VPN Client OVPN
VPN Client PPTP
VPN Server IPSec
VPN Server OVPN
VPN Server PPTP
VPN Fusion
ASUS Router APP
8 x external antennas (non-detachable)
Dynamic DNS
Yes
USB Application
File System_ HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4
HDD hibernation
Safely Remove disk
AiCloud
Download master
AiDisk
Media Server
Time Machine
Samba Server
FTP Server
Shared Folder privileges
Additional Features
See Overview
Package Contents
GT-AX11000 Pro WiFi Gaming Router
RJ-45 Cable
Power Adapter
Quick Start Guide
Warranty Card
Package Type
Wireless Functions
Antenna(s)
Type
Tri Band
Connectivity
Wireless
Wi-Fi Rating
AX11000
Max Single Band Wi-Fi Rate
4804 Mbps
Max Wired Transfer Rate
10 Gbps
Bands
Signal Rate
AC Input_
110V~240V(50~60Hz)
DC Output_
19 V with max. 3.42 A
19.5 V with max. 3.33 A
2.4 GHz_ up to 1148 Mbps
5 GHz-1: up to 4804 Mbps
5 GHz-2: up to 4804 Mbps
Interface(s)
1 x 2.5 Gigabit WAN
1 x 10 Gigabit WAN/LAN
4 x Gigabit LAN
1 x USB 3.2 Gen 1
1 x USB 2.0
Standards
IEEE 802.11ax
IPv4
IPv6
Frequency
2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (2 bands)